ASUS ROG STRIX RTX 2080 SUPER GAMING OC
Graphics Card ASUS ROG STRIX RTX 2080 SUPER GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RTX 2080 SUPER GAMING OC
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
23.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #3208
Performance
Synthetic Score
21,010
PassMark
19,462
Efficiency
high
ASUS ROG STRIX RTX 2080 SUPER GAMING OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 23.07.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 545 mm² die contains approximately 13.6 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 3072 shader units, 48 RT Cores for ray tracing, and 384 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 495.90 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1650 MHz with dynamic acceleration capability up to 1860 MHz. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 23.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-450-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 384 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1650 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1937 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 495.90 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 299 x 54 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 42 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 119 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 357.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.86 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 11.43 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 357.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 462 |
| PassMark (G2D Mark) | 919 |
| TPU Index Score | 25.32% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.