ASUS R9 290
Graphics Card ASUS R9 290 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS R9 290
Amd R9 200
•
Hawaii
•
05.11.2013
•
4 GB
•
GDDR5
•
512 bit
•
275W
🏆 Top #7924
Performance
Synthetic Score
8,150
PassMark
8,150
Efficiency
mid-high
The ASUS R9 290 graphics adapter is based on the advanced GCN 2.0 architecture. AMD announced this model on 05.11.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.2 billion transistorsistors transistors on a 438 mm² die. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 512 bit-bit bus, bandwidth reaches 320.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 947 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 275 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.11.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R9 200 |
| GPU Variant | Hawaii PRO (215-0852020) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Hawaii |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,200,000.0 million |
| Die Size | 438 mm² |
| Transistor Density | 14,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 947 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 275 x 36 x 109 mm |
| Power Consumption (TDP) | 275 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-C67157-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 60.61 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 151.5 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 606.1 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 8 150 |
| PassMark (G2D Mark) | 758 |
| TPU Index Score | 9.07% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.