ASUS R7 260 1 GB
Graphics Card ASUS R7 260 1 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS R7 260 1 GB
Amd R7 200
•
Bonaire
•
17.12.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
95W
🏆 Top #10685
Performance
Synthetic Score
2,892
PassMark
2,892
Efficiency
entry
The ASUS R7 260 1 GB (GCN 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 17.12.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 160 mm². The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 96.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 95 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 17.12.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 200 |
| GPU Variant | Bonaire PRO (215-0839049) |
GPU
| Architecture | GCN 2.0 |
| Codename | Bonaire |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,080,000.0 million |
| Die Size | 160 mm² |
| Transistor Density | 13,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 95 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | C582 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.54 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 96 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 892 |
| PassMark (G2D Mark) | 559 |
| TPU Index Score | 2.81% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.