ASUS HD 3870 TOP
Graphics Card ASUS HD 3870 TOP — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS HD 3870 TOP
Radeon HD 3800
•
RV670
•
19.11.2007
•
512 MB
•
GDDR4
•
256 bit
•
106W
🏆 Top #12787
Performance
Synthetic Score
573
PassMark
552
Efficiency
low
The ASUS HD 3870 TOP graphics card from ATI is built on the TeraScale architecture and was officially introduced on 19.11.2007. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 192 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 320 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR4 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 72.06 GB/s. The GPU's base clock speed is 777 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 106 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.11.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 3800 |
| GPU Variant | RV670 XT (215-0708005) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV670 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 666,000.0 million |
| Die Size | 192 mm² |
| Transistor Density | 3,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 777 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1126 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2300 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR4 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.06 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 106 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-B33931-00 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 13.62 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 13.62 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 544.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 108.9 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 552 |
| PassMark (G2D Mark) | 57 |
| TPU Index Score | 1.02% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.