ASUS HD 3850 TOP
Graphics Card ASUS HD 3850 TOP — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS HD 3850 TOP
Radeon HD 3800
•
RV670
•
19.11.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
75W
🏆 Top #12942
Performance
Synthetic Score
492
PassMark
401
Efficiency
low
ASUS HD 3850 TOP is a powerful solution from ATI based on the TeraScale architecture, released on 19.11.2007. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 192 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 53.12 GB/s. The GPU's base clock speed is 668 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 19.11.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 3800 |
| GPU Variant | RV670 PRO (215-0708003) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV670 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 666,000.0 million |
| Die Size | 192 mm² |
| Transistor Density | 3,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 668 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 830 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1660 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 53.12 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-B34031-00B, B400 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 11.68 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 467.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 93.44 GFLOPS (1:5) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 401 |
| PassMark (G2D Mark) | 29 |
| TPU Index Score | 0.87% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.