Radeon R6 Mobile Graphics
Graphics Card Radeon R6 Mobile Graphics — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R6 Mobile Graphics
Amd Carrizo Mobile
•
Wani
•
07.11.2015
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12650
Performance
Synthetic Score
650
PassMark
609
Efficiency
low
The Radeon R6 Mobile Graphics (GCN 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 07.11.2015. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 125 mm² die contains approximately 1.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GPU's base clock speed is 200 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 720 MHz. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 07.11.2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd Carrizo Mobile |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 3.0 |
| Codename | Wani |
| Process Node | 28 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 1,200,000.0 million |
| Die Size | 125 mm² |
| Transistor Density | 9,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 200 MHz |
| Boost Clock | 720 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5760 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 17280 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 553 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 553 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 276.5 GFLOPS (1:2) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 609 |
| PassMark (G2D Mark) | 135 |
| TPU Index Score | 1.08% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.