Radeon R5 M230
Graphics Card Radeon R5 M230 — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon R5 M230
Amd R5 M200
•
Jet
•
07.01.2014
•
4 GB
•
DDR3
•
64 bit
🏆 Top #12972
Performance
Synthetic Score
475
PassMark
427
Efficiency
low
The Radeon R5 M230 (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 07.01.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 56 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 320 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 16.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 780 MHz with dynamic acceleration capability up to 855 MHz.
General Information
| Release Date | 07.01.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd R5 M200 |
| GPU Variant | Jet M2 PRO (216-0856010) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Jet |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 690,000.0 million |
| Die Size | 56 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 780 MHz |
| Boost Clock | 855 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 16.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6840 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 17100 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 547.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 34.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 427 |
| PassMark (G2D Mark) | 128 |
| TPU Index Score | 1.43% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.