Radeon Graphics 448SP
Graphics Card Radeon Graphics 448SP — Specifications, Tests & Benchmarks
Radeon Graphics 448SP
Amd Cezanne
•
Cezanne
•
13.04.2021
•
System Shared
•
System Shared
•
45W
🏆 Top #12924
Performance
Synthetic Score
507
Efficiency
low
Radeon Graphics 448SP is a powerful solution from AMD based on the GCN 5.1 architecture, released on 13.04.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 9.8 billion transistorsistors transistors on a 180 mm² die. The model's computational arsenal includes 448 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1900 MHz. The TDP level for this model is 45 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 13.04.2021 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd Cezanne |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | GCN 5.1 |
| Codename | Cezanne |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 9,800,000.0 million |
| Die Size | 180 mm² |
| Transistor Density | 54,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 448 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 28 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 7 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 1900 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 15200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 53200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.41 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.70 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 106.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.60% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.