Xeon X5670
Xeon X5670 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon X5670
1366
•
Westmere-EP
•
16.03.2010
•
6 cores /
12 threads
•
2.93 GHz
•
95W
🏆 Top #1260
Performance
Synthetic Score
11,484
PassMark
10,679
Efficiency
120.88
The Xeon X5670 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 6 cores and 12 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.3 GHz. For fast data exchange, 12 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 95 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 16.03.2010 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Westmere-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBV7 |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.933 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.333 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 679 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 414 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 120.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.