Xeon X5647
Xeon X5647 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon X5647
1366
•
Westmere-EP
•
14.02.2011
•
4 cores /
8 threads
•
2.93 GHz
•
130W
🏆 Top #1515
Performance
Synthetic Score
7,806
PassMark
8,369
Efficiency
60.05
Meet Xeon X5647 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.9 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.2 GHz. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 130 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 14.02.2011 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon |
| Codename | Westmere-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBZ7 |
Architecture
| Socket | 1366 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.17 million |
| Die Size | 239.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.933 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 369 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 418 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 60.05 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.