Xeon W-3335
Xeon W-3335 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W-3335
4189
•
Ice Lake-W
•
29.07.2021
•
16 cores /
32 threads
•
3.40 GHz
•
250W
🏆 Top #481
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
37,096
PassMark
39,293
Efficiency
148.38
The Xeon W-3335 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 16 cores, capable of executing 32 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 3.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4 GHz. Thanks to 24 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 250 W. While Xeon W-3335 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 29.07.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon W |
| Codename | Ice Lake-W |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 250 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 39 293 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 673 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 148.38 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.