Xeon W-3323
Xeon W-3323 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon W-3323
4189
•
Ice Lake-W
•
29.07.2021
•
12 cores /
24 threads
•
3.50 GHz
•
220W
🏆 Top #617
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
28,180
PassMark
27,822
Efficiency
128.09
Meet Xeon W-3323 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 12 cores, capable of executing 24 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 3.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4 GHz. The L3 smart cache size is 18 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 220 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 29.07.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon W |
| Codename | Ice Lake-W |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 4189 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x64 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 220 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 27 822 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 580 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 128.09 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.