Xeon Silver 4116
Xeon Silver 4116 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Silver 4116
3647
•
Skylake-SP
•
11.07.2017
•
12 cores /
24 threads
•
2.10 GHz
•
85W
🏆 Top #1035
Performance
Synthetic Score
15,536
PassMark
24,672
Efficiency
182.78
The Xeon Silver 4116 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 12 cores and 24 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3 GHz. Thanks to 16.5 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 85 W. While Xeon Silver 4116 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 11.07.2017 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Silver |
| Codename | Skylake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3HQ BX806734116 CD8067303567200 |
Architecture
| Socket | 3647 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 8.00 million |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 16.5 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 85 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 24 672 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 700 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 182.78 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.