Xeon Platinum 8253
Xeon Platinum 8253 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon Platinum 8253
3647
•
Cascade Lake-SP
•
11.12.2018
•
16 cores /
32 threads
•
2.20 GHz
•
125W
🏆 Top #693
Performance
Synthetic Score
24,946
PassMark
30,507
Efficiency
199.57
Meet Xeon Platinum 8253 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 16 cores and 32 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3 GHz. For fast data exchange, 22 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 125 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 11.12.2018 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon Platinum |
| Codename | Cascade Lake-SP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRF93 CD8069504194601 |
Architecture
| Socket | 3647 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 8.00 million |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 22 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 30 507 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 754 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 199.57 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.