Xeon E7-8880 v3
Xeon E7-8880 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E7-8880 v3
2011-3
•
Haswell-EX
•
01.06.2015
•
18 cores /
36 threads
•
2.30 GHz
•
150W
🏆 Top #400
Performance
Synthetic Score
46,770
PassMark
34,583
Efficiency
311.80
The Xeon E7-8880 v3 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 18 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 36 data threads. By default, the cores function at 2.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 45 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 150 W in standard operating mode. The gaming performance of Xeon E7-8880 v3 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.06.2015 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E7 |
| Codename | Haswell-EX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR21X |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 18 |
| Total Threads | 36 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 29.90 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1152 KB |
| L2 Cache | 4.5 MB |
| L3 Cache | 45 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x32 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 150 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 34 583 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 787 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 311.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.