Xeon E7-4820 v3
Xeon E7-4820 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E7-4820 v3
2011-1
•
Haswell-EX
•
01.06.2015
•
10 cores /
20 threads
•
1.90 GHz
•
115W
🏆 Top #1336
Performance
Synthetic Score
10,341
Efficiency
89.92
Xeon E7-4820 v3 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 10 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 20 data threads. The base clock speed is 1.9 GHz. For fast data exchange, 25 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 115 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.06.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E7 |
| Codename | Haswell-EX |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR224 |
Architecture
| Socket | 2011-1 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 5.96 million |
| Die Size | 622.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 59.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x32 |
| Interconnect Bus | 3x 6400 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 115 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 341 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 292 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 89.92 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.