Xeon E5-4648 v3
Xeon E5-4648 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-4648 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
01.06.2015
•
12 cores /
24 threads
•
1.70 GHz
•
105W
🏆 Top #1454
Performance
Synthetic Score
8,665
PassMark
9,061
Efficiency
82.52
Meet Xeon E5-4648 v3 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 12 cores and 24 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 1.7 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 2.2 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 30 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 105 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.06.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR26R |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.2 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 1.9 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 59.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 8000 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 105 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 061 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 317 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 82.52 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.