Xeon E5-4620 v3
Xeon E5-4620 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-4620 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
01.06.2015
•
10 cores /
20 threads
•
2.00 GHz
•
105W
🏆 Top #1352
Performance
Synthetic Score
10,082
PassMark
10,525
Efficiency
96.02
Xeon E5-4620 v3 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 10 cores and 20 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 2.6 GHz. The L3 smart cache size is 25 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 105 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.06.2015 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR22K |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 20 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 59.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 8000 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 105 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 525 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 486 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 96.02 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.