Xeon E5-2698 v3
Xeon E5-2698 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2698 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
16 cores /
32 threads
•
2.30 GHz
•
135W
🏆 Top #827
Performance
Synthetic Score
20,630
PassMark
29,987
Efficiency
152.81
Meet Xeon E5-2698 v3 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 16 cores and 32 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.3 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.6 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 40 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 135 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1XE |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 40 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 9600 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 135 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 29 987 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 993 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 152.81 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.