Xeon E5-2629 v3
Xeon E5-2629 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2629 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
8 cores /
16 threads
•
2.40 GHz
•
85W
🏆 Top #1381
Performance
Synthetic Score
9,656
PassMark
9,139
Efficiency
113.60
The Xeon E5-2629 v3 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 8 cores and 16 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 20 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 85 W in standard operating mode. While Xeon E5-2629 v3 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1XY |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 77 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 59.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 8000 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 85 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 139 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 426 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 113.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.