Xeon E5-2608L v3
Xeon E5-2608L v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-2608L v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
6 cores /
6 threads
•
2.00 GHz
•
52W
🏆 Top #2060
Performance
Synthetic Score
3,862
PassMark
6,415
Efficiency
74.27
Meet Xeon E5-2608L v3 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 6 cores and 6 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2 GHz. For fast data exchange, 15 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 52 W, so adequate cooling should be considered. While Xeon E5-2608L v3 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR20B SR21P |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 89 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 59.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
| Interconnect Bus | 2x 6400 MT/s |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 52 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 415 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 210 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 74.27 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.