Xeon E5-1630 v4
Xeon E5-1630 v4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-1630 v4
2011-3
•
Broadwell-EP
•
20.06.2016
•
4 cores /
8 threads
•
3.70 GHz
•
140W
🏆 Top #1520
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,723
PassMark
7,569
Efficiency
55.16
The Xeon E5-1630 v4 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 10 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 140 W. While Xeon E5-1630 v4 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 20.06.2016 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Broadwell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2PF |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 3.40 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 140 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 569 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 306 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 55.16 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.