Xeon E5-1603 v3
Xeon E5-1603 v3 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon E5-1603 v3
2011-3
•
Haswell-EP
•
08.09.2014
•
4 cores /
4 threads
•
2.80 GHz
•
140W
🏆 Top #1957
Performance
Synthetic Score
4,460
PassMark
4,454
Efficiency
31.86
Intel released the Xeon E5-1603 v3 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 22 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. In standard mode, the chip operates at 2.8 GHz. For fast data exchange, 10 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 140 W. While Xeon E5-1603 v3 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 08.09.2014 |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon E5 |
| Codename | Haswell-EP |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR20K |
Architecture
| Socket | 2011-3 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 2.60 million |
| Die Size | 356.00 mm² |
| Package Type | Other |
| Max. Temperature (TjMax) | 67 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 59.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x40 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 140 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 454 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 621 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 31.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.