Xeon D-1712TR
Xeon D-1712TR — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon D-1712TR
BGA 2227
•
Ice Lake-D
•
24.02.2022
•
4 cores /
8 threads
•
2.00 GHz
•
40W
🏆 Top #1543
Performance
Synthetic Score
7,458
PassMark
8,155
Efficiency
186.45
Intel released the Xeon D-1712TR processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. The base clock speed is 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.1 GHz. For fast data exchange, 10 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 40 W, so adequate cooling should be considered. While Xeon D-1712TR is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 24.02.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon D |
| Codename | Ice Lake-D |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRM1G |
Architecture
| Socket | BGA 2227 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 3 |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 40 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 155 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 956 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 186.45 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.