Xeon D-1521
Xeon D-1521 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon D-1521
BGA 1667
•
Broadwell
•
01.11.2015
•
4 cores /
8 threads
•
2.40 GHz
•
45W
🏆 Top #1800
Performance
Synthetic Score
5,599
PassMark
5,669
Efficiency
124.42
Intel released the Xeon D-1521 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 2.7 GHz. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.11.2015 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Core |
| Series | Xeon D |
| Codename | Broadwell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2DF |
Architecture
| Socket | BGA 1667 |
| Microarchitecture | Broadwell |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 3.20 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.7 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x24 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 669 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 657 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 124.42 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.