Xeon 6543P-B
Xeon 6543P-B — Specifications, Tests & Benchmarks
Xeon 6543P-B
BGA 4368
•
Granite Rapids
•
24.02.2025
•
32 cores /
64 threads
•
2.00 GHz
•
160W
🏆 Top #164
Performance
Synthetic Score
88,889
Efficiency
555.56
The Xeon 6543P-B processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 5 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 32 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 64 data threads. The base clock speed is 2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.3 GHz. For fast data exchange, 128 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 160 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Performance |
| Series | Xeon 6 |
| Codename | Granite Rapids |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRWG9 |
Architecture
| Socket | BGA 4368 |
| Microarchitecture | Redwood Cove |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 598.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 179.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x32 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 160 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 88 889 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 472 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 555.56 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.