Pentium G4600
Pentium G4600 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium G4600
1151
•
Kaby Lake
•
03.01.2017
•
2 cores /
4 threads
•
3.60 GHz
•
51W
🏆 Top #2328
Performance
Synthetic Score
2,794
PassMark
3,629
Efficiency
54.78
The Pentium G4600 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. Starting operating frequencies begin at 3.6 GHz. For fast data exchange, 3 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 51 W. While Pentium G4600 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Pentium |
| Codename | Kaby Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR35F |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 51 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 629 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 148 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 54.78 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.