Pentium G4520
Pentium G4520 — Specifications, Tests & Benchmarks
Pentium G4520
1151
•
Skylake
•
01.09.2015
•
2 cores /
2 threads
•
3.60 GHz
•
51W
🏆 Top #2330
Performance
Synthetic Score
2,769
PassMark
2,670
Efficiency
54.29
Pentium G4520 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 3.6 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 51 W. While Pentium G4520 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.09.2015 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Pentium |
| Codename | Skylake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2HM |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 150.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 530 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 51 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 670 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 983 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 54.29 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.