Mobile Pentium III 600
Mobile Pentium III 600 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobile Pentium III 600
495
•
Coppermine
•
19.06.2000
•
1 core /
1 thread
•
0.60 GHz
•
21W
🏆 Top #3698
Performance
Synthetic Score
119
Efficiency
5.67
The Mobile Pentium III 600 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 180 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 1 cores and 1 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 0.6 GHz. The manufacturer indicates heat dissipation at 21 W in standard operating mode. While Mobile Pentium III 600 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 19.06.2000 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Classic |
| Series | Pentium III |
| Codename | Coppermine |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SL3PM SL3TP SL443 SL46V SL4JX SL4PM |
Architecture
| Socket | 495 |
| Microarchitecture | P6 |
| Process Node (CPU Node) | 180 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 28 million |
| Die Size | 106.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 1 |
| Total Threads | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 0.6 GHz |
| Multiplier | 6.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 1 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 32 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 21 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 119 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 148 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 5.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.