Core i9-9900T
Core i9-9900T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-9900T
1151
•
Coffee Lake-R
•
23.04.2019
•
8 cores /
16 threads
•
2.10 GHz
•
35W
🏆 Top #1259
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
11,508
PassMark
13,112
Efficiency
328.80
Intel released the Core i9-9900T processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.4 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i9 |
| Codename | Coffee Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRG1B |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 180.30 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 112 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 456 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 328.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.