Core i9-12900KF
Core i9-12900KF — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i9-12900KF
1700
•
Alder Lake-S
•
04.11.2021
•
16 cores /
24 threads
•
3.20 GHz
•
125W
🏆 Top #449
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
41,159
PassMark
40,765
Efficiency
329.27
Core i9-12900KF is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Computational power is provided by 16 cores (of which 8 are P-Cores and 8 are E-Cores). Multi-threading up to 24 threads is supported. The base clock speed is 3.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 5.2 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 30 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 125 W, so adequate cooling should be considered. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 241 W. Regarding gaming performance, Core i9-12900KF is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 04.11.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i9 |
| Codename | Alder Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRL4J |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 215.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 24 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 10 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 241 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 40 765 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 135 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 329.27 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.