Core i7-9750H
Core i7-9750H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-9750H
BGA 1440
•
Coffee Lake-HR
•
23.04.2019
•
6 cores /
12 threads
•
2.60 GHz
•
45W
🏆 Top #1337
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
10,338
PassMark
10,603
Efficiency
229.73
The Core i7-9750H model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 6 computing cores with support for 12 threads. By default, the cores function at 2.6 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.5 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, Core i7-9750H is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Coffee Lake-HR |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRF6U SRFCP |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 149.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD 630 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 603 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 393 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 229.73 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.