Core i7-8665U
Core i7-8665U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-8665U
BGA 1528
•
Whiskey Lake-U
•
01.10.2018
•
4 cores /
8 threads
•
1.90 GHz
•
15W
🏆 Top #1846
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,293
PassMark
6,192
Efficiency
352.87
The Core i7-8665U model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 1.9 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.8 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 15 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 01.10.2018 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Whiskey Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRF9W |
Architecture
| Socket | BGA 1528 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 620 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 10 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 192 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 163 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 352.87 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.