Core i7-680UM
Core i7-680UM — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-680UM
BGA 1288
•
Arrandale
•
26.09.2010
•
2 cores /
4 threads
•
1.47 GHz
•
18W
🏆 Top #3067
Performance
Synthetic Score
970
PassMark
1,196
Efficiency
53.89
Meet Core i7-680UM — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 1.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 2.5 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 18 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 37 W. While Core i7-680UM is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 26.09.2010 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Arrandale |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLBST |
Architecture
| Socket | BGA 1288 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 382 million |
| Die Size | 81.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.467 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.533 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 17.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics (Ironlake) |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 18 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 37 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 196 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 911 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 53.89 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.