Core i7-4930K
Core i7-4930K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4930K
2011
•
Ivy Bridge-E
•
01.09.2013
•
6 cores /
12 threads
•
3.40 GHz
•
130W
🏆 Top #1379
Performance
Synthetic Score
9,691
PassMark
9,387
Efficiency
74.55
The Core i7-4930K processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 6 cores and 12 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 3.4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.9 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The L3 smart cache size is 12 MB, which positively affects the overall system responsiveness. Nominal power consumption (TDP) is 130 W, so adequate cooling should be considered. While Core i7-4930K is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.09.2013 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Ivy Bridge-E |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1AT |
Architecture
| Socket | 2011 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.86 million |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 130 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 387 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 960 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 74.55 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.