Core i7-4785T
Core i7-4785T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4785T
1150
•
Haswell
•
02.06.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.20 GHz
•
35W
🏆 Top #2159
Performance
Synthetic Score
3,429
PassMark
5,491
Efficiency
97.97
Meet Core i7-4785T — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2.2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.2 GHz when the system demands it. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. While Core i7-4785T is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1QU |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 491 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 764 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 97.97 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.