Core i7-4770T
Core i7-4770T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-4770T
1150
•
Haswell
•
02.06.2013
•
4 cores /
8 threads
•
2.50 GHz
•
45W
🏆 Top #1981
Performance
Synthetic Score
4,330
PassMark
5,798
Efficiency
96.22
The Core i7-4770T model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.7 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The TDP level for this model is set within 45 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR14N |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 798 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 915 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 96.22 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.