Core i7-13700TE
Core i7-13700TE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-13700TE
1700
•
Raptor Lake-S
•
04.01.2023
•
16 cores /
24 threads
•
1.10 GHz
•
35W
🏆 Top #667
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
26,050
PassMark
22,026
Efficiency
744.29
Intel released the Core i7-13700TE processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Computational power is provided by 16 cores (of which 8 are P-Cores and 8 are E-Cores). Multi-threading up to 24 threads is supported. Starting operating frequencies begin at 1.1 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.8 GHz. The L3 smart cache size is 30 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. However, under maximum load, consumption can increase up to 106 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMG4 |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 24 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 0.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 106 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 026 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 266 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 744.29 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.