Core i7-13700
Core i7-13700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-13700
1700
•
Raptor Lake-S
•
04.01.2023
•
16 cores /
24 threads
•
2.10 GHz
•
65W
🏆 Top #501
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
35,048
PassMark
36,165
Efficiency
539.20
Intel released the Core i7-13700 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 16 cores (8 performance and 8 efficiency) and capable of handling up to 24 threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.2 GHz. For fast data exchange, 30 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 219 W. Regarding gaming performance, Core i7-13700 is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMBA |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 24 |
| Performance Cores (P-Cores) | 8 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.5 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 640 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
| Bundled Cooler | Laminar RM1 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 219 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 36 165 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 097 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 539.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.