Core i7-1360P
Core i7-1360P — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-1360P
BGA 1744
•
Raptor Lake-P
•
04.01.2023
•
12 cores /
16 threads
•
2.20 GHz
•
28W
🏆 Top #845
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
20,171
PassMark
18,489
Efficiency
720.39
Core i7-1360P is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Thanks to the combination of 4 performance and 8 efficiency cores (total 12 cores / 16 threads), the chip easily handles multitasking. The base clock speed is 2.2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5 GHz. Thanks to 18 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 28 W, so adequate cooling should be considered. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 64 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i7 |
| Codename | Raptor Lake-P |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMJ8 |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 16 |
| Performance Cores (P-Cores) | 4 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.6 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics 96EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 64 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 489 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 437 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 720.39 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.