Core i7-10870H
Core i7-10870H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-10870H
BGA 1440
•
Comet Lake-H
•
17.09.2020
•
8 cores /
16 threads
•
2.20 GHz
•
45W
🏆 Top #1087
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
14,190
PassMark
14,030
Efficiency
315.33
The Core i7-10870H processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 8 cores and 16 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 17.09.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Comet Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRK3Y |
Architecture
| Socket | BGA 1440 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 14 030 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 627 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 315.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.