Core i7-10700
Core i7-10700 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i7-10700
1200
•
Comet Lake
•
30.04.2020
•
8 cores /
16 threads
•
2.90 GHz
•
65W
🏆 Top #1005
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
16,104
PassMark
16,049
Efficiency
247.75
Core i7-10700 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 14 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. The base clock speed is 2.9 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.8 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 65 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 224 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 30.04.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i7 |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRH6Y |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 224 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 16 049 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 883 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 247.75 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.