Core i5-6600K
Core i5-6600K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-6600K
1151
•
Skylake
•
05.08.2015
•
4 cores /
4 threads
•
3.50 GHz
•
91W
🏆 Top #1724
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,114
PassMark
6,297
Efficiency
67.19
The Core i5-6600K processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. By default, the cores function at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.9 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. The L3 smart cache size is 6 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 91 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 05.08.2015 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Skylake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR2L4 |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| All-Core Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | HD Graphics 530 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 91 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 297 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 313 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 67.19 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.