Core i5-4570T
Core i5-4570T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-4570T
1150
•
Haswell
•
02.06.2013
•
2 cores /
4 threads
•
2.90 GHz
•
35W
🏆 Top #2106
Performance
Synthetic Score
3,667
PassMark
3,218
Efficiency
104.77
The Core i5-4570T processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. Starting operating frequencies begin at 2.9 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.6 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR14R |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 218 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 892 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 104.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.