Core i5-4440
Core i5-4440 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-4440
1150
•
Haswell
•
01.09.2013
•
4 cores /
4 threads
•
3.10 GHz
•
84W
🏆 Top #1906
Performance
Synthetic Score
4,805
PassMark
4,794
Efficiency
57.20
Meet Core i5-4440 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 3.1 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.3 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 84 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.09.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR14F |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 84 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 794 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 854 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 57.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.