Core i5-430M
Core i5-430M — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-430M
G1
•
Arrandale
•
07.01.2010
•
2 cores /
4 threads
•
2.27 GHz
•
35W
🏆 Top #2892
Performance
Synthetic Score
1,225
PassMark
1,211
Efficiency
35.00
Intel released the Core i5-430M processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 32 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 2 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.3 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.5 GHz. Thanks to 3 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. While Core i5-430M is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 07.01.2010 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Arrandale |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | G1 |
| Microarchitecture | Westmere |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 382 million |
| Die Size | 81.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.267 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.534 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 133 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 211 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 976 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 35.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.