Core i5-2537M
Core i5-2537M — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-2537M
BGA 1023
•
Sandy Bridge
•
01.02.2011
•
2 cores /
4 threads
•
1.40 GHz
•
17W
🏆 Top #3214
Performance
Synthetic Score
648
PassMark
1,134
Efficiency
38.12
Core i5-2537M is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 32 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 1.4 GHz. The L3 smart cache size is 3 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 17 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.02.2011 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Sandy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR03W |
Architecture
| Socket | BGA 1023 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 624 million |
| Die Size | 149.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.4 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 3000 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 17 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 134 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 834 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 38.12 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.