Core i5-12500
Core i5-12500 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-12500
1700
•
Alder Lake-S
•
04.01.2022
•
6 cores /
12 threads
•
3.00 GHz
•
65W
🏆 Top #867
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,654
PassMark
19,730
Efficiency
302.37
The Core i5-12500 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.6 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 18 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. However, under maximum load, consumption can increase up to 117 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 04.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Alder Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRL5V |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 163.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 7.5 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x20 |
| Bundled Cooler | Laminar RM1 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 117 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 730 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 651 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 302.37 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.