Core i5-1135G7
Core i5-1135G7 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-1135G7
BGA 1449
•
Tiger Lake-U
•
02.09.2020
•
4 cores /
8 threads
•
1.50 GHz
•
15W
🏆 Top #1597
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,043
PassMark
9,398
Efficiency
469.53
The Core i5-1135G7 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. In standard mode, the chip operates at 1.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.2 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 15 W in standard operating mode. However, under maximum load, consumption can increase up to 52 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 02.09.2020 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Tiger Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRK05 |
Architecture
| Socket | BGA 1449 |
| Microarchitecture | Willow Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 144.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics G7 80EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 52 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 398 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 617 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 469.53 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.