Core i5-1035G7
Core i5-1035G7 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-1035G7
BGA 1526
•
Ice Lake-U
•
01.08.2019
•
4 cores /
8 threads
•
1.20 GHz
•
15W
🏆 Top #1615
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,891
PassMark
8,012
Efficiency
459.40
Meet Core i5-1035G7 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. By default, the cores function at 1.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.7 GHz. Thanks to 6 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.08.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Ice Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRGKJ |
Architecture
| Socket | BGA 1526 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 123.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 12.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Plus |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 012 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 169 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 459.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.